Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

The Cap and Bells

3. Nov 2016 @ 19:00 - 21:00

10EUR – 50EUR

// EST

“The Cap and Bells” on Eesti seni unikaalne kontsertsündmus, mis hõlmab nii muusikat, luulet kui ka filmi. Keskseks teemaks on üheks 20. sajandi suurimaks poeediks peetud Iiri luuletaja William Butler Yeats’i looming ja isiksus. Kogu õhtu on üles ehitatud kolmele jõujoonele, mis jooksid Yeats’i elust ja loomingust läbi: armastus, rahvuslik identiteet ning müstitsism. 2016. a on Iiri kultuuri jaoks oluline – möödub 100 aastat nn Easter Rebellion’ist, mis viis lõpuks Iiri vabariigini ning Yeats’il oli selles suur roll.

“The Cap and Bells” toob lavale tervikliku läbikomponeeritud õhtu, mille raames esitletakse muusikalisi esmaettekandeid, (lühi)tantsufilmi ning loetakse Yeats’i luulet.

MUUSIKA
Õhtu jooksul kõlab pea üleni vaid uus, spetsiaalselt selleks õhtuks valmiv muusika. Heliloojad Seán Mac Erlaine (Iiri), Mingo Rajandi, Kirke Karja ja Margo Kõlar annavad Yeats’i tekstidele erinevaid kõlavorme ja peegeldusi. Laval Avarus Ensemble ning Seán Mac Erlaine ise, kes mängib nii bassklarnetit kui ka moodsa klarneti eelkäijat Chalumeau’d.

LUULE
Yeats’i tekstid on sügavad ja mitmekihilised ning väärivad eraldi esitlust. Kontsertõhtul astub üles ka Iiri tunnustatud noorema põlvkonna näitleja Shane O’Reilly (Abbey Theatre), kes loeb nii Yeats’i luulet kui ka katkeid kirjadest ja muud. Tekstid on põimitud muusika vahele ja sisse – kogu õhtu jooksul on muusika ja luule üks tervik.

FILM
Kavas on ka Mingo Rajandi heliteosele rajaneva (lühi)tantsufilmi “The Cap and Bells” esitlus. Filmi režissööriks on Eestis resideeruv, kuid Kolumbiast pärit Carlos Lesmes, koreograafiks Marie Pullerits, kunstnikuks Pille Kose ning kaastootjaks Allfilm. Kompositsioon “The Cap and Bells” pärineb 2015. aastast, mil Nargen Festival tellis Mingo Rajandilt uudisteose. Idee teha teosele lisaks visuaalne pool, sündis kohe alguses – küllap inspireerituna nii teksti kui ka muusika narratiivsest olemusest. Pigem jutustavale ja helgele helikeelele vastandub kargem, müstilisem visuaal. Tulemuseks on erandlik tervik, seda nii žanrilt kui ka formaadilt.

Filmi esitluse teeb veelgi erilisemaks asjaolu, et Avarus Ensemble kannab teose koos filmiga ette elavas esituses.

Avarus Ensemble on Eestis unikaalne elektro-akustiline kammeransambel, mis esitab sageli ansambliliikmete (seni peamiselt Mingo Rajandi) loomingut, kuid on aina enam tellimas muusikat ka teistelt. Ansamblis mängivad mitmed Eesti säravaimad muusikud nii jazzi ja improvisatsioonilise poole kui ka klassikalise muusika poole pealt.

Seán Mac Erlaine on Iiri üks põnevamaid ja omanäolisemaid muusikuid (The Irish Times), kes esineb sageli Euroopa juhtivate jazz- ja improvisatsioonilise muusika edendajatega ning teeb väga mitmekülgseid projekte nii eksperimentaalsema kui ka akadeemilise muusika valdkonnas. Mac Erlaine mängib bassklarnetit ja chalomeau’d ning esitab ka mõningal määral tekste.

Seán Mac Erlaine astub üles ka 4. novembril Tallinna Jazziklubis Philly Joe’s, kus koos mitmete Eesti muusikutega toimub improvisatsioonilise muusika kontsert. Algus 20.00.

// ENG

“The Cap and Bells” is a unique concert production that weaves together music, poetry and film. The central theme is the life and legacy of William Butler Yeats – one of the greatest poets of the twentieth century. The entire evening focuses on three main threads running through Yeats’ life – love, Irish cultural identity and mysticism. 2016 is an important year for Irish culture as it is the 100th anniversary of the Easter Rebellion – an event that later led to the birth of the Irish Republic. Yeats had a major role in these events.

“The Cap and Bells” is a fully through composed evening of new musical works commissioned for this, readings of poetry and presentation of a short dance film.

MUSIC

The music will be almost entirely made of pieces written specially for this production. Composers Seán Mac Erlaine (Ireland), Mingo Rajandi, Kirke Karja and Margo Kõlar give Yeats’ text new shapes and reflections in music. Entire program will be performed by Avarus Ensemble and Seán Mac Erlaine himself, playing both clarinet and its predecessor Chalumeau.

Avarus Ensemble is a completely new sound on the Estonian music scene. Bringing together musicians from both the classical and jazz background it organically bridges the gap of composed vs improvised and maps new territories in both sonic and conceptual sense. Avarus Ensemble has so far been performing the music of the composer and double bass player Mingo Rajandi, but new works by other composers have been commissioned for 2016 – such as “Cantos Rodados” by Meelis Vind, the bass clarinettist of the group, and “Valguse Välgatav Viiv” by Robert Jürjendal, a well known Estonian guitar player and composer.

In “The Cap and Bells” the ensemble features also one of the most brilliant wizards of electronic soundscapes in Estonia – keyboard player Raun Juurikas and a Finnish percussionist of the most versatile order Samuli Majamäki.

Mari-Liis Vihermäe – flutes
Meelis Vind – clarinettes
Kadri Voorand – vocals, effects, various small instruments
Virgo Sillamaa – electric guitar
Raun Juurikas – keyboards
Samuli Majamäki – marimba, vibraphone and other percussion
Egert Leinsaar – violin
Villu Vihermäe – cello
Mingo Rajandi – double bass
Haar Tammik – sound engineering

Seán Mac Erlaine is a Dublin-based woodwind instrumentalist, composer and music producer, recognised as one of Ireland’s most forward-thinking creative musicians. Seán’s works intersects folk, free improvisation, jazz and traditional music. He also collaborates with a range of non-musical artists particularly in theatre and radio.

Details

Date:
3. Nov 2016
Time:
19:00 - 21:00
Cost:
10EUR – 50EUR
Website:
http://avarusmusic.com/thecapandbells/

Venue

Hopneri Maja
Raekoja plats 18
Tallinn, Harju maakond Eesti

Organizer

Avarus
Phone:
(+372) 52 32 389
Email:
info@avarusmusic.com
Website:
www.avarusmusic.com